موج سواری عشق در مسیر تکامل تعلیم و تربیت ، عقل و خرد، دانش و حکمت ، هنر و معرفت

موج سواری عشق در مسیر تکامل تعلیم و تربیت، عقل و خرد ، دانش و حکمت ، هنر و معرفت

قالب شکل گیری شخصیت انسان

          عشق به خدا، ظهور کمالات را به همراه دارد و در مباحث فطری، این عشق در نهاد انسان وجود دارد؛ حال چگونه و چطور شخصیت انسان شکل می گیرد! با تأمل، در یادآوری و ذکر (الا بذکر الله تطمئن القلوب) که مبحث تعلیم و تربیت را باز می نماید؛ به ریشه این شکل گیری می رسیم، و به این نتیجه می رسیم که معیارها، اصل و اساس شکل گیری شخصیت انسانها هستند.

          آری! اینجاست که مسأله شناخت قدم پیش می گذارد و درصدد کشف حقیقت این معیارها برمی آید که چگونه و چطور این چنین نقشی را بر عهده دارند و اینکه در تعلیم و تربیت چگونه باید آنها را یادآوری کرد؛ در زندگی مشترک مرد و زن این امر به وضوح مشاهده می شود، حقیقت عشق، خود را بیشتر متجلی می کند ) عشق به خدا)، عاشق هر آنچه می خواهد، برای عشق می خواهد برای اینکه مبادا خللی در عشق به خدا به وجود بیاید و حریم و حرمت عشق را پاس می دارد تا آنجا پیش می رود که بجز تکمیل نمودن این عشق، به چیز دیگری فکر نمی کند. عشقی که به دنبال آن در شکل گیری شخصیت دیگری (زوجین و فرزند) مؤثر است؛ عشق به خدا میزان و سنجش می شود برای شکل گیری شخصیت، معیارها و کمالات انسانی شخصیت انسان را شکل می دهند (شنیدنیها، دیدنیها، خوردنیها و… را با آن می سنجد).

          آری! برادر و خواهری که می خواهی بهترین شخصیت را خود و فرزندانتان داشته باشید، راه آن شناخت معیارها و کمالات انسانی است.

حسینی،نظام هدفمند،صفحه۱۲

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند بر www.nezamehadafmand.irکلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)