نگاه تئوری نظام هدفمند به سیاستگذاری و قانونگذاری در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و…

نگاه تئوری نظام هدفمند به سیاستگذاری و قانونگذاری در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و…

ناپختگی سیاستگذاران  و  قانون گذاران در خصوص معاینه فنی خودرو

از جیب مردم به هوای قانون

وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در یادداشتی اختصاصی برای همشهری پیرامون قانون هوای پاک نوشت: مهم‌ترین نکته این قانون آن است که گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی خودرو فقط ۲سال درنظر گرفته شده و در بقیه نقاط دنیا این مقدار حدود ۸سال است درحالی‌که نخستین زمان برای رسیدن به معاینه فنی و طبیعتا چک کردن میزان آلودگی خودرو ۴سال است. از این‌رو قطعا در نخستین معاینه فنی، گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی خودرو تمام‌شده و مردم باید با هزینه شخصی، ایراد کنترل آلایندگی خودروی خود را برای پاس کردن معاینه فنی از جیب پرداخت کنند. در عین حال این روند باید کاملا برعکس باشد یعنی نخستین زمان معاینه فنی خودرو خیلی زودتر از اتمام گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی فرابرسد.

در این قانون به جای فشار آوردن به‌خودروساز برای نصب تجهیزات کنترل آلایندگی مناسب و باکیفیت، به مردم فشار می‌آید که با هزینه خودشان این ضعف کیفیت را جبران کنند. در عین حال به این نکته توجه کنید که گارانتی تجهیز کنترل خودرو یک موضوع حاکمیتی است، به سلامتی مردم مربوط است و باید از طرف حاکمیت اعمال شود و عمر مناسبی هم داشته باشد. در عین حال گارانتی خودرو اصلا موضوع حاکمیتی نیست و رقابتی است بین خودروهای مختلف که بازار آن را تعیین می‌کند. بدین‌ترتیب در بحث گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی، حاکمیت باید ورود بهتری داشته باشد.

 technical-visit-of-car_2

 

منابع:

ستاد مرکزمعاینه فنی خودروهای تهران- شهرداری تهران

 مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند برwww.nezamehadafmand.ir کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)