چشم انداز اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و احراز صلاحیتها بر مبنای آموزه های رجال سیاسی شیعه

چشم انداز اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و احراز صلاحیتها بر مبنای آموزه های رجال سیاسی شیعه

(شاخص ها و ویژگی های مهم رجال سیاسی شیعه از منظر تئوری نظام هدفمند)

حضرت علی علیه السلام

– من قطب آسیای سیاست هستم. سنگ آن بدور من می چرخد و من جای خود قرار گرفته ام و هرگاه مرکز را رها کنم، گردش سنگ سیاست متزلزل گردد و سنگ زیرین هم به اضطراب می افتد.

– خدا قبل از اینکه با نادانان آموختن علم را معاهده ببندد تعلیم آن را با دانشمندان پیمان بست.

شهید آیت الله سیدحسن مدرس

  • دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ماست.

امام خمینی رحمه الله 

– مهم ترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی، توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی و تمرکز و هدایت امکانات و تشویق همه جانبه نیروهای متعهد و متخصص است. 

– باید اخلاق همه در انتخابات هم اخلاق اسلامی باشد.

– آن چیزی که الان لازم است بر همه آقایان بر همه شما جوانان بزرگان و بر همه قشرهای ملت این است که چشمهایشان را باز کنند با مطالعه با دقت افرادی که تعیین می کنند صفات خاصی را داشته باشند : اول اینکه مومن باشند مومن به این نهضت باشند جمهوری اسلامی را بخواهند طرفدار مردم باشند امین باشند اسلامی باشند شرقی و غربی نباشند انحرافات مکتبی نداشته باشند.

– باید بدانیم که اگر رئیس جمهور و نمایندگان مجلس، شایسته و متعهد به اسلام و دلسوز برای کشور و ملت باشند، بسیاری از مشکلات پیش نمی آید.

– افرادی را انتخاب کنید که متعهد به اسلام [بوده] شرقی و غربی نباشند، [و] بر صراط مستقیم انسانیت و اسلامیت باشند.

– امید است ملت مبارز متعهد، به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروهها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند، و از تمایلات چپ و راست مبّرا باشند، و به حسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام و خیر خواهی امّت ، معروف و موصوف باشند.

– وصیت من به ملت شریف آن است که در تمام انتخابات ، چه انتخابات رئیس جمهور و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، و چه انتخاب خبرگان برای تعیین شورای رهبری یا رهبر، در صحنه باشند.

شهید آیت الله مطهری رحمه الله

– انسان کامل؛ یعنی انسانی که قهرمان همه ارزش های انسانی است.

– طبع عالَم، بر درستی و صداقت است.

شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی

– ما باید فرهنگ سیاسی مان، فرهنگ صدق و راستی و درستی و مردم دوستی و عدالت دوستی و خدادوستی باشد،فرهنگ اجتماعیمان باید فرهنگ عفت،پاکدامنی،درستی،راستی، تواضع، فروتنی، مردم دوستی باشد.

مقام معظم رهبری

– در احراز صلاحیت باید حدود آن مشخص باشد، زیرا حدود احراز صلاحیت برای مسئولیتها، دارای درجات و مراتب مختلفی است.

سیّدحسام سیّدحسینی قهه

– فرهنگ نبوی؛ فرهنگ استمرار رسالت و حرکت انبیاء الهی است.

– اصول گرایی و اصلاح طلبی(مقام رسالت پیامبران و انبیاء الهی) در آموزه های مکتب متعالی شیعه از اساسی ترین معیار های مهم حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و… است،تا قدر و منزلت انسان را به منصه ظهور برساند.

در مکتب متعالی شیعه؛ توصیه ایی به پیروی ازگرایش ها نشده؛بلکه توصیه به شناخت حق (مفهوم و حقیقت اصول گرایی و اصلاح طلبی؛ مقام رسالت پیامبران و انبیاء الهی)گردیده تا پیراون حق شناخت شوند.

– ویژگیهای لازم و پسندیده رئیس جمهور؛ طبیبی حاذق، فیلسوفی جامع الاطراف، دانشمندی بزرگ، پژوهشگری خستگی ناپذیر، نظریه پردازی ژرف اندیش، مجتهدی پویا، فقیهی ساختارشکن .

– در ادبیات شیعه؛ جایگاه و شخصیت انسان به کرامت و حفظ قدر و منزلت انسان بیان، تعریف و توصیه شده است.

تربیت یافتگان مکتب متعالی شیعه؛شخصیت هایی هستند که شخصیتشان برای پیروی از حق، حقیقی  و با شناخت از حق شکل گرفته، و در شناسایی استعدادها و تشکیل تیم های علمی؛ همچنین برای حل مسائل؛ موضوعات و مباحث اجتماعی، اقتصادی و… سعی و اهتمام(اجتهاد) می ورزند؛حتی ملت و ملتها را درنیل به کمالات انسانی به حرکت در می آورند.

– در ادبیات مکتب متعالی شیعه؛ نیروی محرکه چرخه اقتصاد؛ سعی و اهتمام مجتهد جامع الشرایط درتربیت و شناسایی استعدادها و تشکیل تیم های علمی برای حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و…است.

– مهمترین،جامع ترین و کاملترین درس تکامل درتاریخ ادبیات جامعه شناسی شیعه؛درس انتخاب است.

بصیرت رسانه ایی مهمترین بصیرتی است که خواص و ملت باید به آن مجهز باشند و تحت تاثیر تعریف و تمجید؛ یا تخریب رسانه ها قرار نگیرند؛ و درمسیر درست و صحیح گام بردارند.

– ملتی در عرصه های مختلف موفق است که تمام سیاستهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… خود را بر مبنای تعلیم و تربیت در نیل به کمالات انسانی قرار دهد.

منبع: سایت نظام هدفمند                                                                                             

لینک دانلود Indicators and characteristics important political figures 

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند برwww.nezamehadafmand.irکلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)