نامه سرگشاده یک اصلاح طلب به شورای عالی انقلاب فرهنگی و…

السَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ، وَ عَلی عَلِیِّ بْن الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِالحُسَیّنِ، وَ عَلی اصْحابِ الحُسَیْنِ

 

بیش از دو دهه سعی؛ و اهتمام مستمر سید حسام سید حسینی قهه در انجام فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی تئوری نظام هدفمند

 

نامه سرگشاده یک اصلاح طلب به شورای عالی انقلاب فرهنگی و…

 

اصول گرایی و اصلاح طلبی از منظر تئوری نظام هدفمند:

 

– فرهنگ نبوی؛ فرهنگ استمرار رسالت و حرکت انبیاء الهی است.

 

– اصول گرایی و اصلاح طلبی(مقام رسالت پیامبران و انبیاء الهی) در آموزه های مکتب متعالی شیعه از اساسی ترین معیار های مهم حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و… است،تا قدر و منزلت انسان را به منصه ظهور برساند.

 

– در مکتب متعالی شیعه؛ توصیه ایی به پیروی ازگرایش ها نشده؛بلکه توصیه به شناخت حق (مفهوم و حقیقت اصول گرایی و اصلاح طلبی؛ مقام رسالت پیامبران و انبیاء الهی)گردیده تا پیراون حق شناخت شوند.

 

تاریخ درس عبرت و بیداری انسان است و انسان را به اصلاح خود و امور دعوت می کند و دستورات زندگی و چگونه زیستن را به انسان می آموزد، و حقانیت پیامبران و خاتم پیامبران حضرت محمد(ص) و اهل بیت پیامبر(ائمه معصومین علیهم السلام) را به اثبات می رساند.

 

نامه سرگشاده یک اصلاح طلب به شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای نگهبان،ستاد انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری وزارت کشور و  برادر محمود زینلی(دبیر سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان،سال ۱۳۷۴) مسئول کل ستاد انتخاباتی  سیّدحسام سیّدحسینی قهه ، سایر علما و مسؤلان نظام جمهوری اسلامی ایران.

 

انتخاب

السَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ، وَ عَلی عَلِیِّ بْن الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِالحُسَیّنِ، وَ عَلی اصْحابِ الحُسَیْنِ

 

انتخاب یکی از آموزه های الهی و کاملاً تخصصی است. با توجه به این عبارت و کلمه می بینیم که در اعصار گوناگون رسالت انبیا و حرکت اولیای خدا نقش داشته و خواهد داشت، چرا که یک چنین گزینه ای از مباحث خداشناسی است. و توانِ بهترین و عالی ترین نقش را در زندگی روزمره هر فرد و اجتماع داراست، از این رو باید به آن اهمیت خاصی داد تا در نیل به کمالات انسانی قدم برداشت.

اگر دقت کرده باشید این کلمه الهی در همه امور همچون نام، موضوع، رنگ، زمان، مکان، زبان، محصول، رشته تحصیلی، شغل، همسر، مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و… ایفای نقش می کند. آیا برای این مسائل که هر کدام امری تخصصی هستند، نباید چاره ای اندیشید و راهکار مناسبی برای این مهم کشف نمود، و به جامعه جهانی در ارتقای رشد و تکامل بشر تقدیم نمود.

آنچه که در مباحث خداشناسی، از قبیل: خودشناسی، محیط شناسی، شناخت استعدادها، توانمندیها و ظرفیتها را می توان برای این مهم طرح و مورد بررسی قرار داد. بنابر این، در این راه باید توجه خاصی به مسأله و اهمیت شناخت داشت، شناخت از چه چیز؟ با توجه به موضوعات طرح شده شناخت از همه چیز. به عبارتی شناخت از حقیقت اشیاء (شناخت از دستورات الهی) تا بتوان در مسیراین مسأله مهم (انتخاب)  نیز  به نحو احسن قدم برداشت، اهمیت شناخت را می توان در بعد زمان و مکان در دقت و درک هر شخصی از دستورات الهی جستجو نموده و منطبق بر دستورات الهی عمل نمود.

آنچه هر شخصی از علوم می داند در طبقه بندی اطلاعات(علوم) و حقیقت شناخت از دستورات الهی تعریف شده است، و در دقت و درک هر فرد و اجتماعی  قابل شهود است، و با توجه به اهمیت موضوع، در این راستا، دستورات الهی با مضامین کلام خدا و آیات قرآن ایفای نقش می کنند. در این جا قسمتی از این کلام وآیات آورده می شود:

«او کسی است که شما را جانشینهای روی زمین قرار داد»(فاطر/ ۳۹).                           

«خداوند به کسانی از  شما ایمان آورده اند و اعمال صالح انجام داده اند، وعده داده است که آنها را خلیفه روی زمین خواهد کرد،

همان گونه که پیشینیان آنها را خلافت بخشید و دینشان را که برای ایشان پسندیده است تثبیت و مستحکم خواهدکرد»(نور/ ۵۵).

«و هنگامی  که پروردگار تو،   به فرشتگان گفت  من  در روی زمین جانشینی (و حـاکمی)  قـرار خواهــم  داد»( بقره /۳۰).

«او شما را از زمین آفریدواز شما خواست (یا به شما نیرو داد ) تا در آن به آبادانی بپردازید»(هود/۶۱).

«و ما در (کتاب) «زبور» بعد از ذکر (تورات) نوشتیم که بندگان صالح من وارث (حکومت)زمین خواهند شد»(انبیاء /۱۰۵).

«موسی به قوم خود گفت : از خدا یاری جویید و استقامت پیشه کنید که زمین از آن خداست و آن را به هر کس که بخواهد (و شایسته بداند) واگذار می کند و سر انجام (نیک) برای پرهیزکاران است»(اعراف/۱۲۸).

«اراده ما بر این قرار است که بر مستضعفان زمین نعمت بخشیم و آنها را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم»(قصص/۵).

با توجه به اهمیت این مسأله لازم دانستم نقلی را برایتان بیان کنم ، «به ابوعبدالله صادق (ع) گفتم:‌ با یک نفر ملاقات می کنم و سخن خود را با او در میان می گذارم، هنوز سخنم را تا پایان نگفته ام که مطلب را تا به آخر درک

می کند. با یک نفر دیگر ملاقات می کنم و سخن خود را در میان می گذارم، موقعی که سخنم پایان گرفت، منظور مرا درک می کند و کلمه به کلمه بازگو می کند. با آن نفر دیگر ملاقات می کنم و سخن خود را در میان می گذارم، درست درک نمی کند و می گوید: سخنت را اعاده کن تا ببینم چه می گویی،

ابوعبدالله صادق (ع) به من گفت: آیا ندانسته ای که چرا چنین است؟ گفتم: نه. گفت: آن نفر اول که با شروع سخن تا آخر مطلب را درک می کند، دستگاه اندیشه اش، با نطفه او در صلب پدر پیوند خورده و مانند اجزای آب و آرد درهم نفوذ کرده اند. نفر دوم که سخن را تا به آخر می شنود و بعد از پایان سخن می تواند منظور تو را دریابد و بازگو نماید، دستگاه  اندیشه اش با نطفه او در شکم مادر ترکیب  شده است. وآن نفر سوم که می گوید:  سخنت را اعاده کن تا بفهمم، دستگاه اندیشه اش بعد از ولادت با وجود او ترکیب شده و پیوند خورده است» (گزیده کافی، ج یک،ص ۳).

می بینید که در یک چنین نظام فکری(جهان بینی)چه اشخاصی باتوانایی های علمی در ابعاد گوناگون همچون ابوعبدالله صادق(ع) وجود دارد. و چه گنجینه های علمی در ابعاد مختلف را می توان از یک چنین نظام فکری(جهان بینی) به دست آورد.

 

دیدگاه :

– آنچه که یک ملت را به سرمنزل مقصود می رساند، برنامه ریزی و نظارت مدبرانه بر امور است، یکی ازآن امور مسألهانتخاب است،که درکلیه امور از خود ایفای نقش می کند. ودر حقیقت شناخت از دستورات الهی، به این مسأله اهمیت داد تا بتوان جامعه ای متعالی در ابعاد گوناگون داشته باشیم.

–  فطرت در ابعاد مادی و معنوی همه امکانات را با توازُن وانطباق بر دستورات الهی بسیج نموده تا قدر و منزلت والای انسان را به منصه ظهور رساند. حروف واعداد هم با توازُن و انطباق بر دستورات الهی ابزاری می شوند، برای تعلیم و تربیت جهت نیل به کمالات انسانی؛ آری! اینجاست که حقیقت شناخت از دستورات الهی خود را آشکار نموده؛ معیارها و کمالات انسانی در راه رسیدن به خدا ایفای نقش می کنند.

–  آیا در قانون اساسی، برای یک چنین شخصی که بدون مدرک حوزوی و دانشگاهی است، ولی صاحب نظر و اندیشه مکتبی و جهانی است، جایگاهی حقوقی در ابعاد مادی و معنوی تدوین شده است، تا بتواند در عرصه‌های مختلف حضور داشته باشد، یکی از این عرصه ها، انتخابات است، از قبیل:

 

 داوطلب ریاست جمهوری، داوطلب مجلس شورای اسلامی و… است، اگر در قانون تدوین شده – الحمدلله رب العالمین – و اگر در قانون تدوین نشده، برای اصلاح قانون اساسی چه پیشنهادی دارید.

 

حسینی،مقدمه ای در بعد زمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند،صفحه۴۹-۵۹

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند بر www.nezamehadafmand.irکلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)