زنده رود سلام – همیشه تو را زنده و پویا ببینم

سخاوت-طبیعت-جغرافیای_رودخانۀ-اصفهان-و-زاینده-رود

زنده رود سلام – همیشه تو را زنده و پویا ببینم

بهترین روش مصرف بهینه و مدیریت آب را باید از طبیعت و کسانی که در شناخت طبیعت سعی و اهتمام ورزیده اند آموخت و طبیعت جغرافیای رودخانۀ اصفهان (زاینده رود )چنین سخاوتی را برای فراگیران دارد.

سخاوت طبیعت جغرافیای رودخانۀ اصفهان و زاینده رود(ذره‌ای از آب زاینده رود هدر نمی رود)

 

اطلاق نام زاینده رود به این دلیل است که به علت سختی سطح زمین در بستر و حوالی بستر رودخانه(ازجنس شیست)، آبهای آبیاری شده مجددا بعد از نفوذ در زیر خاک اراضی، کم و بیش به زاینده رود باز می گردد. به عبارتی می توان گفت که بستر زاینده رود زهکش اراضی و مناطق اطراف آن است. لذا در هیچ موقع سال هرچند که تمامی آب رودخانه را به آبیاری اراضی بالا دست اختصاص دهند، در پایین دست آن خشکی کامل در بستر رود ایجاد نمی شود. میرزا حسین خان تحویلدار نویسندۀ کتاب “جغرافیای اصفهان” می نویسد: ” این زاینده رود از سرچشمه الی آخر مشرب آب که گاوخونی رودشتین است کف زمینش تمام از خود زایش آب می نماید به این جهت زاینده رود نام دارد(منع کتاب زاینده رود از سرچشمه تا مرداب- نویسنده سیدحسن حسینی ابری)”.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند بر www.nezamehadafmand.irکلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)