توصیه خیرخواهانه به وزیر نیرو و فعالان حوضه آب زاینده رود

توصیه خیرخواهانه به وزیر نیرو و فعالان حوضه آب زاینده رود

مسائل غیر کارشناسی وارده بر حوضه آب زاینده رود خود فتنه ای است که باید رفع و اصلاح وضعیت موجود در دستور کار متولیان و مسئولین امر قرار گیرد.

نامه نگاری سیدحسام سیدحسینی قهه به استاندار محترم اصفهان جناب آقای مرتضوی

الحمدلله رب العالمین؛ احتراما پیرو مکاتبات پیشین اینجانب درخصوص مرمت و احیای زاینده رود؛ اولین و مهمترین گام طرح و مختصات مرمت و احیای زاینده ود؛ احیای چرخه حیات آب درطبیعت(بارش برف و باران و…) است، مهمترین الگوی تقویت شده چرخه حیات آب که پیش از اسلام  و استمرار در سایر دوره های تاریخی رونق داشته طرح آبیاری اراضی کشاورزی که توسط نهرها، مادی ها، چاه ها، قنات ها و چشمه ها که نقشی نیز در توسعه منابع آبی سفره های زیرزمینی و تنظیم اقلیم را رقم می زده داشته است(زاینده رود یک اثر طبیعی هوشمند و دانش بنیان و کارآفرین است).

کشور ایران بالاخص استان اصفهان از تنوع خاک و آب و اقلیم(تاثیرات متقابل خاک و آب و اقلیم) برخورداراست که به خودی خود از تنوع کاربری در بخش کشاورزی و دامپروری و شیلات ، مسکن و شهر سازی، صنعت و معدن را دارد.

زاینده‌رود ۱۱۸اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت، طرح آبیاری و ارضی کشاورزی باستانی و  تاریخی این حوضه نیز قابل ثبت در میراث فرهنگی است.

صحرای ابریا ابهر(با نام مقدس باستانی اپرم به معنی در آینده، پس از این و جاودانگی) واقع در منطقه پانزده اصفهان نمونه ای باستانی و تاریخی از اراضی کشاورزی است که پیش از اسلام از حوضه آب زاینده رود سفره های زیر زمینی (نقش توسعه سفره های زیرزمینی در این حوضه برای آب پاک و غذای پاک) بهره می برده است، هرچند که در طول سالهای متوالی با عدم جریان مستمر آب در زاینده رود درمعرض طمع سرمایه گذاران مسکن و شهر سازی تغییر کاربری در این صحرا و سایر اراضی کشاورزی به چشم می خورد؛ هنوز نیزبخشی از این اراضی کشاورزی که با سایر ارضی کشاورزی کنگاز،خوراسگان، بوزان، جوهران، راران و … که از آن باقی مانده است وسعت گسترده ای را در بر می گیرندکه ازنظر حاصلخیزی و کیفیت و کمیت تنوع محصولی از ویژگی خاص و برجسته ای نسبت به سایر اراضی کشاورزی دارند(یکی از مسائل مهم در امنیت غذایی، تهیدستی از اراضی حاصلخیز کشاورزی در ایران و جهان است). نکته مهم اینکه جی اصفهان برجسته ترین نقطه طرح آبیاری پیش از اسلام است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی متن کلیک کنید.

برای دانلود کتاب نظام هدفمند و مقدمه ای در بعدزمان و مکان بر کتاب نظام هدفمند بر www.nezamehadafmand.irکلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه (ضروری)

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر در دیدگاهتان استفاده کنید:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

نام (ضروری)
ایمیل (ضروری)